Statut Książnicy Stargardzkiej

I. Postanowienia ogólne

§ 1. Książnica Stargardzka, zwana dalej Książnicą, działa w szczególności na podstawie

1) ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2018 roku poz. 574 ze zm.);
2) ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z dnia 25 października 1991 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 994 ze zm.);
3) aktu o utworzeniu oraz niniejszego Statutu.

§ 2. 1. Organizatorem dla Książnicy jest Gmina Miasto Stargard.

2. Książnica jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, wpisaną do rejestru instytucji kultury Nr II z dnia 20 marca 1992 r. prowadzonego przez Gminę Miasto Stargard.

3. Organizator zapewnia warunki działalności i rozwoju Książnicy, odpowiadające jej zadaniom.

§ 3. 1. Terenem działania Książnicy jest Rzeczpospolita Polska ze szczególnym uwzględnieniem miasta Stargard i Powiatu Stargardzkiego.

2. Siedziba główna Książnicy zlokalizowana jest przy ul. Mieszka I nr 1 w Stargardzie.

3. Poza siedzibą główną funkcjonują filie Książnicy:
1) Filia Nr 1 przy ul. Pogodnej 16 U/1 w Stargardzie;
2) Filia Nr 2 przy ul. Czesława Tańskiego 6e/9 w Stargardzie.

4. Książnica może tworzyć i prowadzić punkty biblioteczne oraz inne formy udostępniania zbiorówbibliotecznych.

5. Książnica wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej i podlega merytorycznemu nadzorowi Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

6. Realizując cele statutowe Książnica może działać także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

II. Cele i zadania Książnicy
§ 4. 1. Książnica służy zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców miasta i powiatu stargardzkiego oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

2. Do zadań podstawowych Książnicy należy:
1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych;
2) obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie;
3) prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej;
4) sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez gminne biblioteki publiczne zadań określonych w art. 27 ust. 5 ustawy o bibliotekach.

3. Książnica współpracuje z innymi bibliotekami, instytucjami kultury, podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, stowarzyszeniami i związkami twórców i artystów, placówkami oświatowymi i oświatowo-wychowawczymi w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb czytelniczych, oświatowych i kulturalnych.

§ 5. 1. Książnica może podejmować różne formy działalności gospodarczej jako dodatkowej, według ogólnych zasad określonych odrębnymi przepisami, o ile działalność ta nie spowoduje ograniczenia realizacji zadań statutowych.

2. Środki uzyskane z prowadzonej działalności dodatkowej wykorzystuje się wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej Książnicy.

III. Zarządzanie i organizacja
§ 6. 1. Organem zarządzającym Książnicy jest Dyrektor.

2. Dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta, zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
3. Dyrektor może być wyłoniony w drodze konkursu. O przeprowadzeniu konkursu decyduje Prezydent Miasta, który ustala także regulamin konkursu.
4. Prezydent Miasta może powierzyć zarządzanie Książnicą osobie fizycznej lub prawnej zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Do osoby, której powierzono zarządzanie Książnicą stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące Dyrektora.

§ 7. 1. Działalnością Książnicy kieruje Dyrektor, który reprezentuje Książnicę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.

2. Organizację wewnętrzną Książnicy określa Regulamin Organizacyjny nadawany przez Dyrektora, po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.

§ 8. 1. Pracowników zatrudnia i zwalnia Dyrektor Książnicy.

2. Dyrektor i pracownicy Książnicy powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone odrębnymi przepisami.

3. Dyrektor może utworzyć w Książnicy stanowisko jednego Zastępcy Dyrektora.

4. Dyrektor powołuje i odwołuje Zastępcę Dyrektora oraz zawiadamia o tym Prezydenta Miasta.

§ 9. I. Oświadczenia woli w imieniu Książnicy składa Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona.

2. Dyrektor może ustanawiać pełnomocników do dokonywania określonych czynności prawnych w imieniu Książnicy określając zakres pełnomocnictwa.
3. Udzielenie i zakres pełnomocnictwa wymaga formy pisemnej i podlega ujawnieniu w rejestrze prowadzonym przez Organizatora.

§ 10. 1. Przy Książnicy może działać, powołana przez Dyrektora Rada Książnicy, zwana dalej Radą, jako organ o charakterze doradczym i opiniodawczym.

2. Rada składa się z 5 członków powoływanych spośród przedstawicieli podmiotów działających w obszarze nauki, edukacji, kultury, polityki społecznej, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta.

3. Zadania i tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę i zatwierdzony przez Dyrektora.

4. Kadencja Rady trwa cztery lata.

5. Udział w pracach Rady ma charakter społeczny.

6. Obsługę kancelaryjną Rady zapewnia Książnica Stargardzka.

IV. Gospodarka finansowa
§ 11. 1. Książnica prowadzi gospodarkę finansową określoną dla instytucji kultury.

2. Książnica samodzielnie gospodaruje przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

3. Źródłem finansowania działalności Książnicy jest dotacja organizatora i przychody własne.

4. Przychodami Książnicy są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.

5. Podstawą gospodarki finansowej Książnicy jest plan finansowy ustalony przez Dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji organizatora.

6. Książnica pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązań z uzyskiwanych przychodów.

V. Postanowienia końcowe
§ 12. Zmiany w Statucie mogą być dokonywane w trybie określonym dla jego nadania.

Osoba odpowiedzialna za treść strony:

Justyna Borchardt

sekretariat@ksiaznicastargardzka.pl

To jest pierwsza wersja tego dokumentu